Brief Information 
| Brand / LCD Model | AUO A025DL02-V3 |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.5 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | LTPS TFT-LCD |
| Application | Digital Still Camera, Digital Video Camera |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 80 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Delta |
|---|---|
| Pixel Density | 161 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0525 x 0.1575 mm |
| Weight | 17g |
| Outline Dimension (HxV) | 60.73 X 45.07 mm |
| Outline Depth (D) | 2.54 mm |
| Active Area (H x V) | 50.4 X 37.8 mm |
| Bezel Area (H x V) | 52.6 x 40.0 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 230 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 300:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 15/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 50/50/20/70 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 2S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time (Hrs) | 10K (Min.) |
| Lamp Voltage | 7.8V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Serial RGB (8-bit) + SPI, CCIR656 |
| Input Voltage for LCD | 3.3/12/-5.3V (Typ.)(VCC/VGH/VGL) |
| Input Current for LCD | 18.5mA (Typ.)(ICC) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 40 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
A025DL02-V3
|
|---|