Brief Information 
| Brand / LCD Model | LUMINEQ EL240.128.45 |
|---|---|
| Diagonal Size | 4.8 |
| LCD Resolution | 240 x 128 |
| LCD Composition | EL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -40 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -50 ~ 105 °C |
| RoHS | Unknown |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 56 PPI |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.45 x 0.45 mm |
| Weight | 115g |
| Outline Dimension (HxV) | 140 X 128 mm |
| Outline Depth (D) | 14.8 mm |
| Active Area (H x V) | 107.9 X 57.5 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Brightness | 130 cd/m2 |
|---|---|
| Contrast Ratio | 100:1 (Typ.) |
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 1 (Max.) |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 240Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time (Hrs) | 100K (Min.) |
Signal Interface 
| Input Voltage for LCD | 5.25/18.0V (Typ.)(VL/VH) |
|---|---|
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | Samtec |
| Signal Interface Model | EHT-112-01-S-D-RA |
| Signal Interface Pins | 24 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
EL240.128.45
|
|---|