Brief Information 
| Brand / LCD Model | LUMINEQ ELT256.120.90 |
|---|---|
| Diagonal Size | 10.0 |
| LCD Resolution | 256 x 120 |
| LCD Composition | EL |
| LCD Type | EL |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 28 PPI |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.90 x 0.90 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 280 X 193.4 mm |
| Outline Depth (D) | 12.1 mm |
| Active Area (H x V) | 230.4 X 108 mm |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Brightness | 80 cd/m2 |
|---|---|
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 1 (Max.) |
Electronic Features 
| Power Consumption | 17/36W (Typ./Max.) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time (Hrs) | 50K (Min.) |
Signal Interface 
DATASHEET 
| Datasheet |
ELT256.120.90
|
|---|