Brief Information 
| Brand / LCD Model | QDI QD17ER01-REV.01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 17.0 |
| LCD Resolution | 1280 x 1024 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Desktop Monitor |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.088 x 0.264 mm |
| Weight | 1.93Kgs (Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 358.5 X 296.5 mm |
| Outline Depth (D) | 18.8 mm |
| Active Area (H x V) | 337.92 X 270.336 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 260 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 400:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 8/17 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 70/70/70/70 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Type | CCFL |
|---|---|
| Lamp Amount | 4 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time (Hrs) | 50K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 660 ± 66V |
| Lamp Current | 3.0/7.0/7.5mA (Min./Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | RSDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | RSDS (2 Channel) |
| Input Voltage for LCD | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 200/400mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS, HRS |
| Signal Interface Model | FH12S-50S-0.5SH, FH12S-30S-0.5SH |
| Signal Interface Pins | 50 pins, 30 pins |