Brief Information 
| Brand / LCD Model | QDI QD32WL01-REV.01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 32.0 |
| LCD Resolution | 1366 x 768 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | TV |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 49 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.1725 x 0.5175 mm |
| Weight | 5.60Kgs (Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 750 X 447 mm |
| Outline Depth (D) | 39.15 mm |
| Active Area (H x V) | 706.905 X 397.44 mm |
| Bezel Area (H x V) | 712.5 x 403.0 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | QSV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 17/5 (Typ.)(Tr/Td); 6 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 85/85/85/85 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 16 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time (Hrs) | 50K (Min.) |
| Lamp Voltage | 1210 ± 121V |
| Lamp Current | 5.0mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 0.40/0.70A (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS |
| Signal Interface Model | DF14-20P-1.25H |
| Signal Interface Pins | 20 pins |