Brief Information 
| Brand / LCD Model | AMPIRE AG-320240A4FIQW-K9H-S(N)(R) |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.7 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | FSTN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.360 x 0.360 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 167 X 104.7 mm |
| Outline Depth (D) | 14.5 mm |
| Active Area (H x V) | 115.185 X 86.385 mm |
| Bezel Area (H x V) | 122.0 x 92.0 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.5) on left, right bezel |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 35 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 7:1 (Typ.) |
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 200/200 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 30/30/35/30 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S6P |
| Lamp Shape | Parallel |
| Lamp Voltage | 3.2/3.5V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 90/120mA (Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU |
| Input Voltage for LCD | 5.0V |
| Input Current for LCD | 50mA (Typ.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 24 pins |