Brief Information 
| Brand / LCD Model | AMPIRE AM-1024600L3TMQW-00H |
|---|---|
| Diagonal Size | 10.1 |
| LCD Resolution | 1024 x 600 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 117 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0725 x 0.2088 mm |
| Weight | TBD |
| Outline Dimension (HxV) | 235 X 145.8 mm |
| Outline Depth (D) | 8.35 ± 0.5 mm |
| Active Area (H x V) | 222.72 X 125.28 mm |
| Bezel Area (H x V) | 225.92 x 128.48 mm |
| Mount & Brackets | Side mounting holes (4-M2) on left, right bezel |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 550 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 5/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 70/70/70/50 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S6P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time (Hrs) | 30K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 18.9/21.6V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 240mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 0.3A (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | CSTAR |
| Signal Interface Model | DS100-430-H23 |
| Signal Interface Pins | 30 pins |