Brief Information 
| Brand / LCD Model | AMPIRE AM-176220JTNQW-00H |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.0 |
| LCD Resolution | 176 x 220 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.060 x 0.180 mm |
| Weight | 9.0g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 63.26 X 51.8 mm |
| Outline Depth (D) | 2.9 mm |
| Active Area (H x V) | 31.68 X 39.6 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 150 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 200:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 15/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 45/45/15/35 |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S3P |
| Lamp Shape | 3 strings |
| Lamp Voltage | 3.2/3.3/4.0V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | FPC |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU |
| Input Voltage for LCD | 3.0V (Typ.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 32 pins |