Brief Information 
| Brand / LCD Model | AMPIRE AM-800600JTMQW-B0H |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.0 |
| LCD Resolution | 800 x 600 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -10 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 143 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.059 x 0.177 mm |
| Weight | 151g |
| Outline Dimension (HxV) | 154 X 119.2 mm |
| Outline Depth (D) | 10.1 mm |
| Active Area (H x V) | 141.6 X 106.2 mm |
| Bezel Area (H x V) | 144.6 x 109.2 mm |
| Mount & Brackets | Without |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 250:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 16 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 70/70/60/60 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 9.6V (Typ.) |
| Lamp Current | 120mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 150mA (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | STARCONN |
| Signal Interface Model | 089N40-000R00-G2 |
| Signal Interface Pins | 40 pins |