Brief Information 
| Brand / LCD Model | AMPIRE AM-800600P6TMQW-A6H |
|---|---|
| Diagonal Size | 8.0 |
| LCD Resolution | 800 x 600 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 125 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0675 x 0.2025 mm |
| Weight | TBD |
| Outline Dimension (HxV) | 200.4 X 141 mm |
| Outline Depth (D) | 10.85 mm |
| Active Area (H x V) | 162 X 121.5 mm |
| Bezel Area (H x V) | 168.4 x 124.3 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.2) on left, right slugs |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 1000 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 25/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 70/70/50/70 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S4P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time (Hrs) | 50K (Min.) |
| Lamp Voltage | 19.8V (Typ.) |
| Lamp Current | 324/320/396mA (Min./Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS |
| Signal Interface Model | DF19L-20P-1H |
| Signal Interface Pins | 20 pins |