Brief Information 
| Brand / LCD Model | AMPIRE AM-800600RTMQW-00H |
|---|---|
| Diagonal Size | 12.1 |
| LCD Resolution | 800 x 600 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -15 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 82 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.1025 x 0.3075 mm |
| Weight | TBD |
| Outline Dimension (HxV) | 279 X 209 mm |
| Outline Depth (D) | 9 mm |
| Active Area (H x V) | 246 X 184.5 mm |
| Bezel Area (H x V) | 249.05 x 188.3 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (7 pcs) on left, right bezel |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 700:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K/16.2M |
| Response Time | 10 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/65/75 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 10S2P |
| Lamp Life Time (Hrs) | 50K (Min.) |
| Lamp Voltage | 25/33V (Min./Max.) |
| Lamp Current | 80mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | STM |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 6/8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 325mA (Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | STM |
| Signal Interface Model | MSB240420HE |
| Signal Interface Pins | 20 pins |