Brief Information 
| Brand / LCD Model | AMPIRE CMF2P0262-E |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.5 |
| LCD Resolution | 128 x 64 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | FSTN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 56 PPI |
| Aspect Ratio | 2:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.15 x 0.450 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 67.15 X 48.15 mm |
| Outline Depth (D) | 5 mm |
| Active Area (H x V) | 57.54 X 28.77 mm |
| Bezel Area (H x V) | 61.0 x 31.4 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 85 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 6:1 (Typ.) |
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 418 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 52/51/41/52 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Power Consumption | 142mW |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S3P |
| Lamp Shape | Parallel |
| Lamp Voltage | 3.1V (Typ.) |
| Lamp Current | 45mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 0.758/1.89mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Pins | 30 pins |