Brief Information 
| Brand / LCD Model | AUO A020AE01-V0 |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.0 |
| LCD Resolution | 172 x 72 |
| LCD Composition | EPD |
| LCD Type | EPD |
| Application | Electronic Price Tag |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Density | 90 PPI |
|---|---|
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.28 x 0.28 mm |
| Weight | 2.8g |
| Outline Dimension (HxV) | 59.5 X 29.2 mm |
| Outline Depth (D) | 1.39 mm |
| Active Area (H x V) | 48.16 X 20.16 mm |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | Reflective |
|---|---|
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 5 (Typ.)(20~40°C) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/80 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | SPI |
|---|---|
| Signal Interface Class | SPI |
| Input Voltage for LCD | 3.0V (Typ.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 24 pins |