Brief Information 
| Brand / LCD Model | AUO A060FW02-V1 |
|---|---|
| Diagonal Size | 6.0 |
| LCD Resolution | 520 x 288 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Video Door Phone, Digital Photo Frame, Portable DVD Player |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 99 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0855 x 0.2565 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 141.68 X 83.97 mm |
| Outline Depth (D) | 1.72 mm |
| Active Area (H x V) | 133.38 X 73.872 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 300:1 (Typ.) |
| Response Time | 25/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 60/60/40/60 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for LCD | 3.3/5/15/(-10/5.5)V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/(VGL-DC/VGL-AC)) |
| Input Current for LCD | 1.5/6/0.2/0.8mA (Typ.)(ICC/IDD/IGH/IGL) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 26 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
A060FW02-V1
|
|---|