Brief Information 
| Brand / LCD Model | AUO B160HW02-V0 |
|---|---|
| Diagonal Size | 16.0 |
| LCD Resolution | 1920 x 1080 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Laptop |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 137 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0615 x 0.4845 mm |
| Weight | 648 ± 30g |
| Outline Dimension (HxV) | 375 X 218 mm |
| Outline Depth (D) | 8.95 mm |
| Active Area (H x V) | 354.24 X 199.26 mm |
| Mount & Brackets | Side mounting holes |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 345 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 4 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/80 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | eDP |
|---|---|
| Signal Interface Class | eDP (4 Lanes) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/5.0V (Typ.)(VDD33/VDD5) |
| Input Current for LCD | 0.47/0.9A (Typ.)(IDD33/IDD5) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | I-PEX |
| Signal Interface Model | 20455-030E-02 |
| Signal Interface Pins | 30 pins |