Brief Information 
| Brand / LCD Model | AUO H246QN01-V1 |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.5 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 162 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.052 x 0.156 mm |
| Weight | 4.5g |
| Outline Dimension (HxV) | 53.26 X 49.02 mm |
| Outline Depth (D) | 0.6 ± 0.1 mm |
| Active Area (H x V) | 49.92 X 37.44 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
| Display Color | 65K/262K |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 
| Input Voltage for LCD | 1.8/2.8 (Typ.)(IOVCC/VCC) |
|---|