Brief Information 
| Brand / LCD Model | AUO M240HW01-V4 |
|---|---|
| Diagonal Size | 24.0 |
| LCD Resolution | 1920 x 1080 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Desktop Monitor |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 91 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.09225 x 0.27675 mm |
| Active Area (H x V) | 531.36 X 298.89 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 3.5/1.5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 85/85/80/80 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 4 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Type | Connector |