Brief Information 
| Brand / LCD Model | AUO A043VL01-V3 |
|---|---|
| Diagonal Size | 4.3 |
| LCD Resolution | 480 x 800 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | LTPS TFT-LCD |
| Application | Portable Navigation Device |
| Operating Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 217 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.039 x 0.117 mm |
| Weight | 36.5g |
| Outline Dimension (HxV) | 62.5 X 105.9 mm |
| Outline Depth (D) | 2.525 ± 0.2 mm |
| Active Area (H x V) | 56.16 X 93.6 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Embeded (Projected Capacitive Touch, On-Cell) |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | MVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 20/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 50/50/50/50 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5S2P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time (Hrs) | 10K (Min.) |
| Lamp Current | 40/44mA (Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for LCD | 2.8/2.8V (Typ.)(VDDI/VCI) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 51 pins |