Brief Information 
| Brand / LCD Model | AUO A090XE01-V5 |
|---|---|
| Diagonal Size | 9.0 |
| LCD Resolution | 1024 x 768 |
| LCD Composition | EPD |
| LCD Type | EPD |
| Application | E-Book Reader |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 70 °C |
| RoHS | Unknown |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 142 PPI |
| Aspect Ratio | 7:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.1815 x 0.171 mm |
| Weight | TBD |
| Outline Dimension (HxV) | 197.36 X 148.84 mm |
| Outline Depth (D) | 2.54 mm |
| Active Area (H x V) | 185.86 X 131.33 mm |
| Bezel Area (H x V) | 189.86 x 134.13 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | Reflective |
|---|---|
| Display Color | Grayscale |
| Response Time | 300/300 (Typ.)(Tr/Td) |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
|---|---|
| Signal Interface Pins | 50 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
A090XE01-V5
|
|---|