Brief Information 
| Brand / LCD Model | AUO C070VW02-V2 |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.0 |
| LCD Resolution | 800 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Car Display |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0635 x 0.1905 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 165 X 104 mm |
| Outline Depth (D) | 10.75 mm |
| Active Area (H x V) | 152.4 X 91.44 mm |
| Bezel Area (H x V) | 154.6 x 93.64 mm |
| Mount & Brackets | Without |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Embeded (4-wire Resistive) |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 320 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 240:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 6/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 60/60/40/60 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time (Hrs) | 10K (Min.) |
| Lamp Voltage | 13.2/15.2V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 150/200mA (Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/9.8/15/-7V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for LCD | 3.5/20/0.1/-0.1mA (Typ.)(ICC/IDD/IGH/IGL) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | UJU |
| Signal Interface Model | PF050-O50B-C20 |
| Signal Interface Pins | 50 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
C070VW02-V2
|
|---|