Brief Information 
| Brand / LCD Model | AUO H019IN01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 1.9 |
| LCD Resolution | 128 x 160 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 105 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.080 x 0.240 mm |
| Weight | 10 ± 0.5g |
| Outline Dimension (HxV) | 38.5 X 51.7 mm |
| Outline Depth (D) | 2.84 mm |
| Active Area (H x V) | 30.72 X 38.39 mm |
| Bezel Area (H x V) | 33.3 x 40.4 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 150:1 (Typ.) |
| Display Color | 65K/262K |
| Response Time | 10/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 45/45/20/60 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time (Hrs) | 10K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 10.5V (Typ.) |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU |
| Input Voltage for LCD | 2.8V (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS |
| Signal Interface Model | DF23C-30DS-0.5V |
| Signal Interface Pins | 30 pins |