Brief Information 
| Brand / LCD Model | AUO H220QN06-V1 |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.2 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Still Camera, Digital Video Camera |
| Operating Temperature | -40 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -55 ~ 110 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 182 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0465 x 0.1395 mm |
| Weight | 2.7g |
| Outline Dimension (HxV) | 48.04 X 40.48 mm |
| Outline Depth (D) | 0.6 ± 0.1 mm |
| Active Area (H x V) | 44.64 X 33.48 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 300:1 (Max.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 15/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 40/40/50/15 |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 
| Input Voltage for LCD | 2.88/2.88 (Typ.)(IOVCC/VCI) |
|---|