Brief Information 
| Brand / LCD Model | AUO H361VL01-V0 |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.6 |
| LCD Resolution | 480 x 800 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | LTPS TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -40 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -55 ~ 125 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 258 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.03275 x 0.09825 mm |
| Weight | 35 ± 2g |
| Outline Dimension (HxV) | 52.48 X 89.35 mm |
| Outline Depth (D) | 1.80 ± 0.1 mm |
| Active Area (H x V) | 47.16 X 78.6 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | AMVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 900:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 20/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/80 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 19.2/21.6V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/25mA (Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | MDDI |
|---|---|
| Signal Interface Class | MDDI |
| Input Voltage for LCD | 2.6/2.85V (Typ.)(IOVDD/AVDD) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 25 pins |