Brief Information 
| Brand / LCD Model | AUO M201EW01-V1 |
|---|---|
| Diagonal Size | 20.1 |
| LCD Resolution | 1680 x 1050 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Desktop Monitor |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | Unknown |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 98 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.086 x 0.258 mm |
| Weight | 2.15Kgs (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 459.4 X 296.4 mm |
| Outline Depth (D) | 31.5 mm |
| Active Area (H x V) | 433.44 X 270.9 mm |
| Bezel Area (H x V) | 437.8 x 275.3 mm |
| Mount & Brackets | Side mounting holes |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | P-MVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 15/5 (Typ.)(Tr/Td); 12 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 85/85/85/85 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Power Consumption | 40W (Typ.) |
Backlight System 
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 6 pcs |
| Lamp Shape | U shape |
| Lamp Life Time (Hrs) | 55K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 1445/1630/1680V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 3.0/4.0/7.0mA (Min./Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 1200/1400mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | JAE |
| Signal Interface Model | FI-XB30SL-HF10 |
| Signal Interface Pins | 30 pins |