Brief Information 
| Brand / LCD Model | AUO M201SP01-V1 |
|---|---|
| Diagonal Size | 20.1 |
| LCD Resolution | 1680 x 1050 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Desktop Monitor |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 98 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.086 x 0.258 mm |
| Weight | 2.10Kgs (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 459.4 X 296.4 mm |
| Outline Depth (D) | 18.3 mm |
| Active Area (H x V) | 433.44 X 270.9 mm |
| Bezel Area (H x V) | 438.4 x 275.9 mm |
| Mount & Brackets | Side mounting holes (4-M3) |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 3.6/1.4 (Typ.)(Tr/Td); 2 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 85/85/85/85 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Power Consumption | 28.6W (Typ.) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 4 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time (Hrs) | 50K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 790/920V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 4.0/7.5/8.0mA (Min./Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | YEONHO |
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog + Digital |
|---|---|
| Signal Interface Class | Analog RGB + DVI-D |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | STM, STM |
| Signal Interface Model | MDS240320A, MDS240315A |
| Signal Interface Pins | 40 pins, 30 pins |