Brief Information 
| Brand / LCD Model | AUO T420QVN01.2-CELL |
|---|---|
| Diagonal Size | 42.0 |
| LCD Resolution | 3840 x 2160 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | TV |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | AMVA3, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 3000:1 (Typ.) |
| Display Color | 1.07B |
| Response Time | 6.5 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 89/89/89/89 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 120Hz (60Hz Input) |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface Type | Connector |
|---|