Brief Information 
| Brand / LCD Model | BOE-HYDIS HTT40WQ1-M03 |
|---|---|
| Diagonal Size | 4.0 |
| LCD Resolution | 480 x 272 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Portable Navigation Device, Pocket TV, MP4 PMP |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 138 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.061 x 0.183 mm |
| Weight | 57g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 98.3 X 62.6 mm |
| Outline Depth (D) | 4.3 mm |
| Active Area (H x V) | 87.84 X 49.776 mm |
| Bezel Area (H x V) | 90.84 x 52.776 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Embeded (4-wire Resistive) |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 450:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 65/65/50/55 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 21.0/24.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/25mA (Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5.0/2.5V (Typ.)(VCC/AVDD) |
| Input Current for LCD | 72/78/83mW (Min./Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 50 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
HTT40WQ1-M03
|
|---|