Brief Information 
| Brand / LCD Model | BOE BA070WS2-101 |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.0 |
| LCD Resolution | 600 x 1024 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Pad, Tablet |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 170 PPI |
| Aspect Ratio | 10:17 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0496 x 0.1488 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 93.28 X 161.5 mm |
| Outline Depth (D) | 1 mm |
| Active Area (H x V) | 89.28 X 152.3712 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 700:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 70/70/70/60 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 