Brief Information 
| Brand / LCD Model | CHILIN TXW011 |
|---|---|
| Diagonal Size | 31.5 |
| LCD Resolution | 1366 x 768 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | TV |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 49 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.17025 x 0.51075 mm |
| Weight | 4.38Kgs (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 741.4 X 435.8 mm |
| Outline Depth (D) | 16.8 mm |
| Active Area (H x V) | 697.6845 X 392.256 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | Super MVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 380 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 3000:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 6.5 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 50/50/40/40 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4 strings |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Voltage | 67.2/98.8V (Min./Max.) |
| Lamp Current | 125 ± 5mA |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 0.51A (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | STARCONN |
| Signal Interface Model | 093G30-B0001A |
| Signal Interface Pins | 30 pins |