Brief Information 
| Brand / LCD Model | CHILIN LQ024WC111 |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.4 |
| LCD Resolution | 480 x 234 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Still Camera |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| RoHS | Unknown |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Delta |
|---|---|
| Pixel Density | 120 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.100 x 0.1525 mm |
| Weight | 16g |
| Outline Dimension (HxV) | 55.2 X 47.55 mm |
| Outline Depth (D) | 2.9 ± 0.3 mm |
| Active Area (H x V) | 48 X 35.685 mm |
| Bezel Area (H x V) | 50.60 x 38.28 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 200:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 15/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 40/40/10/30 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 10.5 ± 0.9V |
| Lamp Current | 20/30mA (Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Serial RGB (8-bit), CCIR601/656 |
| Input Voltage for LCD | 3.3/5.0/15/-10V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for LCD | TBD |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 40 pins |