Brief Information 
| Brand / LCD Model | CHILIN LQ035WA017 |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.5 |
| LCD Resolution | 480 x 234 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Still Camera, Digital Video Camera |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Delta |
|---|---|
| Pixel Density | 81 PPI |
| Aspect Ratio | 7:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.150 x 0.216 mm |
| Weight | 40g |
| Outline Dimension (HxV) | 83.7 X 60.5 mm |
| Outline Depth (D) | 3.3 mm |
| Active Area (H x V) | 72 X 50.544 mm |
| Bezel Area (H x V) | 74.54 x 52.34 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 240 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 120:1 (Typ.) |
| Display Color | Full color |
| Response Time | 15/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 50/50/15/35 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Life Time (Hrs) | 10K (Min.) |
| Lamp Voltage | 12.0V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for LCD | 3.3/3.3/3.3V (Typ.)(VCC/DVDD/AVDD) |
| Input Current for LCD | 0.05/1.5/5.0mA (Typ.)(ICC/DIDD/AIDD) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 30 pins |