Brief Information 
| Brand / LCD Model | CHILIN LW102WC015 |
|---|---|
| Diagonal Size | 10.2 |
| LCD Resolution | 800 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Photo Frame, Portable DVD Player |
| Operating Temperature | -10 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 91 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0925 x 0.2760 mm |
| Weight | 345 ± 10g |
| Outline Dimension (HxV) | 235 X 145.8 mm |
| Outline Depth (D) | 6.3 ± 0.5 mm |
| Active Area (H x V) | 222 X 132.48 mm |
| Bezel Area (H x V) | 225.4 x 135.45 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 300:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 12/18 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 60/60/45/60 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time (Hrs) | 20K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 735/808V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 6.0/7.0mA (Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/8.8/15/-10V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for LCD | 3.5/20.0/0.05/0.0002mA (Typ.)(ICC/AIDD/IGH/IGL) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 30 pins |