Brief Information 
| Brand / LCD Model | CHIMEI-INNOLUX ED090NA-01F |
|---|---|
| Diagonal Size | 9.0 |
| LCD Resolution | 1280 x 800 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Pad, Tablet |
| Operating Temperature | -10 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 167 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0505 x 0.1515 mm |
| Weight | 855g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 235.12 X 156.4 mm |
| Outline Depth (D) | 7.84 mm |
| Active Area (H x V) | 193.92 X 121.2 mm |
| Mount & Brackets | Without |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Embeded (Projected Capacitive Touch) |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 700:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K/16.7M |
| Response Time | 10/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 70/70/70/50 |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Power Consumption | 3.1W (Typ.) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S12P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time (Hrs) | 20K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 9.6V (Typ.) |
| Lamp Current | 240mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 6/8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/11.0/20.0/-6.8V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VHL) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | Vigorconn |
| Signal Interface Model | F82151-H1210PI |
| Signal Interface Pins | 51 pins |