Brief Information 
| Brand / LCD Model | CHIMEI-INNOLUX F02427-01U |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.4 |
| LCD Resolution | 240 x 320 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.051 x 0.153 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 40.32 X 56.26 mm |
| Outline Depth (D) | 1 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 250:1 (Typ.) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 45/45/45/20 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 