Brief Information 
| Brand / LCD Model | CHIMEI-INNOLUX N164HGE-L11 |
|---|---|
| Diagonal Size | 16.4 |
| LCD Resolution | 1920 x 1080 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Laptop |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 134 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.063 x 0.189 mm |
| Weight | 490/505g (Typ./Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 376.7 X 219.6 mm |
| Outline Depth (D) | 5.5 mm |
| Active Area (H x V) | 362.88 X 204.12 mm |
| Bezel Area (H x V) | 366.94 x 207.72 mm |
| Mount & Brackets | Side mounting holes (8-M2) on left, right bezel |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 220 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 3/8 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 45/45/20/45 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Power Consumption | 8.24W (Max.) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time (Hrs) | 15K (Min.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (2 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 550/600mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | FOXCONN |
| Signal Interface Model | GS13401-1110S-7H |
| Signal Interface Pins | 40 pins |