Brief Information 
| Brand / LCD Model | CHIMEI-INNOLUX V580HK1-LD6 |
|---|---|
| Diagonal Size | 58.0 |
| LCD Resolution | 1920 x 1080 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | TV |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 38 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.2205 x 0.6680 mm |
| Weight | 16.2Kgs |
| Outline Dimension (HxV) | 1290.3 X 744.7 mm |
| Outline Depth (D) | 51.8 ± 1.5 mm |
| Active Area (H x V) | 1270.08 X 721.44 mm |
| Bezel Area (H x V) | 1275.3 x 726.7 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | Super MVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 4000:1 (Typ.) |
| Display Color | 1.07B |
| Response Time | 6.5 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 88/88/88/88 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5 strings |
| Lamp Shape | 5 strings |
| Lamp Life Time (Hrs) | 30K (Min.) |
| Lamp Voltage | 132.48/148.00/163.53V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 159.8/170/180.2mA (Min./Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | FCN |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (4 ch, 10-bit) |
| Input Voltage for LCD | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 0.50/0.60A (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | P-TWO, P-TWO |
| Signal Interface Model | 187059-51221, 187060-41221 |
| Signal Interface Pins | 51 pins, 41 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
V580HK1-LD6
|
|---|