Brief Information 
| Brand / LCD Model | CHIMEI-INNOLUX F07011-01D |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.0 |
| LCD Resolution | 800 x 480 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Car Display, Digital Photo Frame, Portable DVD Player |
| Operating Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 90 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0635 x 0.1905 mm |
| Weight | 36.7 ± 3.7g |
| Outline Dimension (HxV) | 160 X 99.94 mm |
| Outline Depth (D) | 1.0 ± 0.1 mm |
| Active Area (H x V) | 152.4 X 91.44 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 250:1 (Typ.) |
| Response Time | 5/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 45/45/15/35 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 