Brief Information 
| Brand / LCD Model | CHIMEI-INNOLUX HE080IA-01D |
|---|---|
| Diagonal Size | 8.0 |
| LCD Resolution | 1024 x 768 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Pad, Tablet |
| Operating Temperature | -20 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 160 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.05275 x 0.15825 mm |
| Weight | 52g |
| Outline Dimension (HxV) | 171.12 X 132.62 mm |
| Outline Depth (D) | 1.07 mm |
| Active Area (H x V) | 162.048 X 121.536 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 85/85/85/85 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|---|
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/10.0/18.9/-7.8V (Typ)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for LCD | 35/25/0.65/0.65mA (Typ.)(ICC/AIDD/IGH/IGL) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 40 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
HE080IA-01D
|
|---|