Brief Information 
| Brand / LCD Model | CHIMEI-INNOLUX M170E5-P01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 17.0 |
| LCD Resolution | 1280 x 1024 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Desktop Monitor |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.088 x 0.264 mm |
| Weight | 435/450g (Typ./Max.) |
| Outline Depth (D) | 2 mm |
| Active Area (H x V) | 337.92 X 270.336 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 450:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.2M |
| Response Time | 4/12 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 70/70/60/60 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 570/800mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | JAE |
| Signal Interface Model | FI-XB30SRL-HF11 |
| Signal Interface Pins | 30 pins |