Brief Information 
| Brand / LCD Model | CHIMEI-INNOLUX V460H1-PE5 |
|---|---|
| Diagonal Size | 46.0 |
| LCD Resolution | 1920 x 1080 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | TV |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 47 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.17675 x 0.53025 mm |
| Weight | 2.45 ± 0.1Kgs |
| Outline Dimension (HxV) | 1058.58 X 615.32 mm |
| Outline Depth (D) | 1.78 mm |
| Active Area (H x V) | 1018.08 X 572.67 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | Super MVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 5000:1 (Typ.) |
| Display Color | 1.06B |
| Response Time | 5.5(Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 88/88/88/88 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | Mini LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | Mini LVDS |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | P-TWO |
| Signal Interface Model | 196225-80041 |
| Signal Interface Pins | 80 pins |