Brief Information 
| Brand / LCD Model | CMEL C0240QGLA-T |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.4 |
| LCD Resolution | 240 x 320 |
| LCD Composition | OLED |
| LCD Type | AM-OLED |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.051 x 0.153 mm |
| Weight | 12g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 42 X 58.6 mm |
| Outline Depth (D) | 2.1 mm |
| Active Area (H x V) | 36.72 X 48.96 mm |
| Bezel Area (H x V) | 38.8 x 51.3 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Brightness | 200 cd/m2 |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 0.05/0.05 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 85/85/85/85 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Power Consumption | 260/300mW (Typ./Max.) |
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time (Hrs) | 30K (Min.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU/RGB/SPI |
|---|---|
| Signal Interface Class | 8/9/16/18-bit 6800/8080 parallel, 6/16/18-bit RGB, SPI |
| Input Voltage for LCD | 2.8/1.8V (Typ.)(VCI/VDD3) |
| Input Current for LCD | 3.5/0.001mA (Typ.)(IVCI/IVDD3) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 61 pins |