Brief Information 
| Brand / LCD Model | CMEL P0430WQLA-T |
|---|---|
| Diagonal Size | 4.3 |
| LCD Resolution | 480 x 272 |
| LCD Composition | OLED |
| LCD Type | AM-OLED |
| Application | Portable Navigation Device, Pocket TV, MP4 PMP |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Weight | 20.7g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 102.04 X 65.5 mm |
| Outline Depth (D) | 1.5 ± 0.1 mm |
| Active Area (H x V) | 95 X 53.8 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Brightness | 200 cd/m2 |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 0.05/0.05 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 85/85/85/85 |
Electronic Features 
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Power Consumption | 630mW (Typ.) |
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time (Hrs) | 30K (Min.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel/Serial |
|---|---|
| Signal Interface Class | Digital RGB (8/24-bit) |
| Input Current for LCD | 210/310mA (Typ./Max.) (ICC) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 71 pins |