Brief Information 
| Brand / LCD Model | CMO M170E5-C03 |
|---|---|
| Diagonal Size | 17.0 |
| LCD Resolution | 1280 x 1024 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Desktop Monitor |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.088 x 0.264 mm |
| Weight | 400g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 348.32 X 280.94 mm |
| Outline Depth (D) | 1.9 mm |
| Active Area (H x V) | 337.92 X 270.336 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
| Response Time | 2/6 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 75/75/70/60 |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 