Brief Information 
| Brand / LCD Model | CMO M220Z1-PS1 |
|---|---|
| Diagonal Size | 22.0 |
| LCD Resolution | 1680 x 1050 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Desktop Monitor |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 90 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.094 x 0.282 mm |
| Weight | 619g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 485.26 X 307.6 mm |
| Outline Depth (D) | 1.84 mm |
| Active Area (H x V) | 473.76 X 296.1 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 700:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 2/3 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 85/85/80/80 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | RSDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | RSDS (2 Channel) |
| Input Voltage for LCD | 13.8/5.0/3.3 (Typ.)(Vin/V5A/VDD) |
| Input Current for LCD | 300/25/55mA (Typ.)(Iin/I5A/IDD) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | JAE |
| Signal Interface Model | IL-FHR-F36S-HF |
| Signal Interface Pins | 36 pins |