Brief Information 
| Brand / LCD Model | CMO F03001-01V |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.0 |
| LCD Resolution | 240 x 432 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | MP3 Player, Mobile Phone, MP4 PMP |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 164 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0515 x 0.1545 mm |
| Weight | 375g |
| Outline Dimension (HxV) | 42.08 X 75.7 mm |
| Active Area (H x V) | 37.08 X 66.744 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | MVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/80 |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 