Brief Information 
| Brand / LCD Model | CMO M150X3-T03 |
|---|---|
| Diagonal Size | 15.0 |
| LCD Resolution | 1024 x 768 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Desktop Monitor |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 85 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.099 x 0.297 mm |
| Weight | 1.35Kgs (Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 331.6 X 254.76 mm |
| Outline Depth (D) | 13 mm |
| Active Area (H x V) | 304.1 X 228.1 mm |
| Bezel Area (H x V) | 308.2 x 232.1 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (2-Φ3.2, 2-R1.6) on left, right slugs |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 300:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 7/23 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 60/60/40/60 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 4 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time (Hrs) | 50K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 670 ± 67V |
| Lamp Current | 2.0/5.5/6.5mA (Min./Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | TTL (2 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.)(VDD) |
| Input Current for LCD | 530/570mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | molex |
| Signal Interface Model | 52760-0600 |
| Signal Interface Pins | 60 pins |