Brief Information 
| Brand / LCD Model | CPT CLAA018FE01AG |
|---|---|
| Diagonal Size | 1.8 |
| LCD Resolution | 176 x 220 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 156 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.054 x 0.162 mm |
| Weight | 7.4g |
| Outline Dimension (HxV) | 34 X 47 mm |
| Outline Depth (D) | 3.25 mm |
| Active Area (H x V) | 28.512 X 35.64 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Brightness | 200 cd/m2 |
|---|---|
| Contrast Ratio | 200:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
Electronic Features 
Backlight System 
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU |