Brief Information 
| Brand / LCD Model | CPT CLAA030JA01AT |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.0 |
| LCD Resolution | 240 x 400 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | VOIP Phone |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 156 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Weight | TBD |
| Outline Dimension (HxV) | 46.5 X 75.9 mm |
| Outline Depth (D) | 3.5 mm |
| Active Area (H x V) | 38.88 X 64.8 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Embeded |
|---|
Optical Features 
| Brightness | 200 cd/m2 |
|---|---|
| Contrast Ratio | 250:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
Electronic Features 
Backlight System 
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU |