Brief Information 
| Brand / LCD Model | CPT CLAA048LA0ACT |
|---|---|
| Diagonal Size | 4.8 |
| LCD Resolution | 800 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 195 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.04325 x 0.12975 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 114.65 X 74.7 mm |
| Outline Depth (D) | 5.45 mm |
| Active Area (H x V) | 103.8 X 62.28 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Embeded |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 280 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 400:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 25 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 65/65/40/70 |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |