Brief Information 
| Brand / LCD Model | CPT CLAA090WB01-XN |
|---|---|
| Diagonal Size | 9.0 |
| LCD Resolution | 1280 x 720 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Car Display |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 90 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 163 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0518 x 0.1554 mm |
| Weight | 245g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 210.7 X 124.1 mm |
| Outline Depth (D) | 6.2 ± 0.3 mm |
| Active Area (H x V) | 198.912 X 111.888 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | HFFS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 600 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 900:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K/16.7M |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 85/85/85/85 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Power Consumption | 5.52W (Typ.) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 9S3P |
| Lamp Shape | 3 strings |
| Lamp Life Time (Hrs) | 10K (Min.) |
| Lamp Voltage | 23.85/27.45/31.05V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 60mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | FPC |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 6/8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/12.4/22/-6.0V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for LCD | 36/36/0.5/0.5mA (Typ.)(DIDD/AIDD/IGH/IGL) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 60 pins |